Legek földje, Zemplén
- nap
Az első állomásunk Széphalom volt:
„… szent hely, szent az öreg miatt, kinek ott van háza és sírhalma. Kötelessége volna minden emelkedettebb lelkű magyarnak életében legalább egyszer oda zarándokolni…” (Petőfi Sándor)
Itt először Kazinczy-mauzóleumát tekintettük meg, majd nagy nyelvújítónk sírjánál tisztelegtünk. Ezt követően A Magyar Nyelv Múzeumában játékos, nyelvi/nyelvtani feladatsort kellett megoldania a gyerekeknek. A feladatok egyik része az állandó kiállításokhoz, másik része az időszaki kiállításokhoz kapcsolódott: voltak szórejtvények, palindromok, anagrammák, betűábrák, melyeket dekódolniuk kellett, beszélő helyneveinkből mondatokat alkottak, illetve eszperente nyelven írtak. A nyelvi humor számtalan formáját felfedezhették diákjaink. A feladatok megoldása után a múzeum interaktív játékait próbálhattuk ki. Az eredményhirdetés és az ajándékok átvétele után Sárospatakra vezetett az utunk, a várhoz, amely Magyarország legjelentősebb Rákóczi kultuszhelye. A nyolcadikosok ez idő alatt a Zemplén Kalandparkban boboztak és libegőztek, majd gyalog tették meg az utat Széphalomra, ahol elfoglalták szálláshelyüket a Múzeumkert Panzióban.
Rákóczi-vár, Sárospatak
A pataki vár hazánk legjelentősebb épen maradt késő reneszánsz épületegyüttese. A „Rákócziak dicső kora” című kiállítótermeket fedeztük fel itt először, mely II. Rákóczi Ferenc életét és a szabadságharc eseményeit követi nyomon, majd a Vörös-torony szépségeit fedeztük fel idegenvezetőnk segítségével. Sok érdekességet megtudtunk a XVI-XVII. századi emberek életéről.
Késő délután érkeztünk Sátoraljaújhelyre, szállásunkra, a Várhegy üdülőbe. A szobák elfoglalása után lehűtöttük magunkat a medencében. Majd a finom vacsora elfogyasztása után indultak a csapatversenyek. A tudáspróbák után vicces és kreativitást igénylő feladatokat kaptak a gyerekek.
2. nap
„Kőkapu, ahol a csend kezdődik”
Reggel a Kőkapu Vadászkastély és Hotelnél találkoztunk túravezetőinkkel, akikkel öt kilométeres gyalogtúra után érkeztünk István-kútra. Út közben meg-megálltunk, mert túravezetőink a Zempléni-hegység különleges, védett növényeivel és állataival ismertettek meg bennünket. Széphalomra érkezve megebédeltünk, majd a nyolcadikosoktól elköszöntünk. A szállásra visszaérve ismét csobbantunk a medencében és rövid pihenő után megkerestük az újhelyi vár romjait, melyet éppen most tárnak fel. Az esti csapatépítő játékok sem maradtak el: táncoltunk, énekeltünk, rajzoltunk. Nagyon jól éreztük magunkat.
3. nap
Füzér, a regélő vár
Ezen a napon sem pihentünk, húsz perces lépcsőzés után értünk fel a nem rég csodálatosan felújított várba, ahol idegenvezetővel szemléltük meg a Perényi család egyik gyöngyszemét és a fentről elénk táruló káprázatos zempléni tájat. A Füzéri Várhegy 2008-ban elnyerte Magyarország természeti csodája címet.
Élményekkel gazdagon tértünk vissza Miskolcra.
A gyerekek írtak arról, hogy mi tetszett nekik a kiránduláson:
„A sok szép hely, táj, ahol jártunk. Az, hogy az egész osztály együtt volt.” „Soha nem unatkoztunk.” „A sok totó, amit kitöltöttünk.” „Együtt lehettem az osztállyal.” Az esti játékok.”„A felelsz vagy mersz játék.” „ A hosszú túra az erdőben és az esti játékok.” „Az, amikor mindenki egyszerre ugrott bele a medencébe.” Jó volt focizni a másik csapattal, akik az üdülőben voltak velünk.” „ Jók voltak az ételek.” „Az együttlét.”
Molnárné Veres Angelika, Kerchner Orsolya, Balláné Kerekes Katalin, Vincze Katalin
Hozzászólások