A fenntarthatósági témahéten a 7.a osztály kettészakadt, mert az egyik fele Ukrajnában járt a „Határtalanul” c. pályázat segítségével. Az egészséges életmód egyik feltételét, a mozgást a szabadban, túrázást, kirándulást ez a 15 tanuló teljesítette.
Hazatérésük után az egész osztállyal egy letölthető modulvázlat alapján („Táplálkozz tudatosan!”) három csoportban dolgozva ismerkedtünk meg a vitaminokkal és azok szervezetünkre gyakorolt hatásaival. Vitaminismereteinket bővítettük, vitaminokat párosítottunk ételekkel, majd három űrturista étrendjét állítottuk össze. (Az óravázlatban űrhajósok szerepeltek, de abban egyetértettünk, hogy beteg űrhajós nem repülhet az űrbe.) Megtanultuk azt is, hogy melyik betegségre melyik vitamint kell nagyobb mennyiségben fogyasztani. Mindhárom csoport tesztet töltött ki, majd egy keresztrejtvényt.
Az értékelő lap kérdéseit 25 tanuló válaszolta meg. Ezek alapján a gyerekek 100%-a jónak értékelte az egészségi állapotát, teljes mértékben egészségesnek ítélte meg a táplálkozását, és nagyon fontosnak tartotta az egészség megőrzését. 12 tanuló mindennap szed valamilyen vitamint, 8 nem rendszeresen, és 1 csak nagyon ritkán. Az egészséggel kapcsolatban felmerülő kérdések esetében 21 tanuló a szüleihez fordul, 4 az interneten néz utána. Az órán hallottak hasznosságát tekintve 7 tanuló sok új információhoz jutott, 5 úgy érezte, nem igazán kapott új információkat, 13 pedig nem tudta, számára mennyire volt hasznos. Meglepő, hogy a táplálkozási szokásaikon a gyerekek nagy része nem akar változtatni.
A témahét végén egyetértettünk abban, hogy az egészség nem minden, de ha nincs, akkor minden semmi. Ma már nemcsak pénzkérdés az egészséges életmód. Rengeteg megvalósítható eleme van, tudatosan kell élni, gondolni kell az egészséges jövőre. Az lehet akár életcél is! Az új, felnövekvő generáció sokkal egészségtudatosabban akar élni.
Brozman Sándorné
Hozzászólások