Szeptember végén a 4.a osztály izgalmas kirándulást tett a Bükkbe, ahol a szarvasok bőgését hallgattuk. A természet csodái és a vadon élő állatok viselkedésének tanulmányozása vonzó program volt a gyerekeknek, így nagy izgalommal készültünk a kalandra.
Tavalyi programunkhoz hasonlóan idén is osztályunk erdészének tudására és ismeretére támaszkodtunk a szervezésnél, aki most Kisgyőr-Mocsolyástelep irányába vezetett bennünket. A táj a délutáni fényben is gyönyörű volt: a fák már elkezdtek sárgulni és vörösödni, az őszi színek varázslatos képet festettek a környékről.
Már a tavalyi tapasztalatainkból tudtuk, hogy a szarvasbőgés nem más, mint a szarvasok párzási időszaka, amikor a hímszarvasok gyönyörű, harcias bőgéseikkel vonzzák magukhoz a nőstényeket. A bőgés hangja messzire elhallatszik, ami lehetőséget ad a természetjáróknak, hogy megfigyeljék ezt a különleges jelenséget.
Mocsolyás határában tettük le az autókat egy tisztás mellett, már ott észlelhettük a szarvasok jelenlétét. A falun átsétálva a Mária-szobor közelében csendben vártunk, majd nem sok idő múlva a háttérben hallani kezdtük a szarvasok bőgését. Nagy csoda volt, hogy a sötétben az egyik apuka által közreadott hőkamerás távcsővel meg is nézhettük, hogy 12-15 szarvas van a közelünkben és az ő hangjukat hallhatjuk.
A falu közelében lévő szalmabálákat már sétánk elején észrevették a gyerekek, nagy örömük volt, mikor a fejlámpával a sötétben ugrálhattak rajta, bújócskázhattak köztük.
Meglepetés volt , hogy a Délbükki Erdészeti Igazgatóság telephelyére is ellátogattunk, ahol kutyát simogattak a gyerekek, és a bőgés mellett az erdészünk részletesen mesélt nekünk a szarvasok életmódjáról, viselkedésükről és arról, hogy mennyi mindent árul el egy szarvasagancs a gazdájáról.
Sötétben, kimerülten, de tele élményekkel tértünk vissza a parkoló autókhoz. A kirándulás nemcsak szórakoztató volt, hanem oktató jellegű is, hiszen közelebb kerülhettünk Isten teremtett világához, a természethez és annak csodáihoz.
Köszönjük Szabó Zsoltnak a felejthetetlen élményt!
Takács Ildikó, tanító