A Határtalanul program keretében 2022. május 10-13. között a hetedik évfolyam 41 diákjával Felvidéken jártunk a Határtalanul pályázat (HAT-19-01-0354) keretében. Pályázatunk címe: Felvidék kulturális és természeti kincsei.
A kiránduláson felfedezhettük Felvidék természeti szépségei mellett, a magyar lakta települések által őrzött magyar irodalmi-történelmi emlékeit és idegenforgalmi nevezetességeit, amely felejthetetlen élményekkel gazdagította a programban részt vevő diákok és padagógusok életét. A településeken megismert magyar nyelvű lakosság és az idegenvezetők által képviselt lelkület nagyon példaértékű, és igazán személyiségformáló hatással bírt a diákok szemléletére. Fantasztikus volt hallgatni és látni az itt élő emberek magyarságtudatát, és a kultúra megőrzéséért és magáért a túlélésért folytatott küzdelmüket, amit nem rejtettek el, hanem őszintén tárták Felvidék történelmét a gyerekek elé. Igazi élő, interakív történelemóra volt ez a kirándulás, amiben megismerkedtünk a magyar nyelvű lakossággal, életmódbeli körülményeivel, szokásaival, történelmi helyzetükkel.
A program nemcsak a kint élő magyarokhoz, hanem a nagy Magyarország életében hatalmas szerepet kapott történelmi személyekhez, és életükhöz is közelebb vitt, így nagy várakozással indultunk útnak Pozsonyban, ahol a Rákóczi nyomdokait követő helyeket tekinthettük meg.
A Határtalanul program élményközpontú tanulást tett lehetővé, amivel egyedülálló módon erősödött a tanulóinkban a külhoni magyarokkal való összetartozás érzése.
2022. május 10. Első nap a Felvidék legnagyobb és legjelentősebb műemlékében, a Duna és a Vág összefolyásánál épült komáromi erődben tettünk látogatást. A 200 000 katona befogadásra alkalmas komáromi erődrendszer az UNESCO Kulturális Világörökségi Lista várományosa, jelentősége a határokon túlra terjed. Ez a hatalmas erődrendszer ellenállt az évszázadok ostromainak, bevehetetlenségét az Újvár Madonna-bástyáján elhelyezett kőszűz és felirata hirdeti: NEC ARTE NEC MARTE – Sem csellel, sem erővel. Innen az ártéri erdők természetvilágába csöppenve, sétáltunk Gútán, a Kis-Duna régi medrénél. Itt egy reformkori hajómalmot és Közép-Európa leghosszabb fahídját nézhettük meg. A szállás elfoglalása még váratott magára, hiszen Deákiban látogatást tettünk a helység gyönyörű románkori templomában, a Nagyboldogasszony-templomban. A templom történetéről Hajdú Irénke néni mesélt nekünk, aki mindannyiunk szívébe belopta magát történeteivel és kedvességével. Ezt követően foglaltuk el a szállásunkat, amely Deákiban az Európa Panzióban volt.
2022. május 11. Második nap is nagyon programok vártak ránk, így korán kelés és reggeli után útnak is indultunk. Első úticélunk Nyitra volt, a mai Szlovákia harmadik legnagyobb városa, ahol sétáltunk a várnegyedben a püspöki palota és a székesegyház érintésével. Innen továbbutaztunk Közép-Európa egyik leglátogatottabb és legszebb várkastélyához, a mesés bajmóci várkastélyhoz. Egykor királyi vár, majd a leghíresebb magyar nemesi családok birtokolták, például: Csák Máté, Thruzók, végül közel 300 évre a Pálffyak. A várkastély parkjába található Mátyás király híres, 12,5 m kerületű 600 éves bajmóci hársfája is, amely mellett fogyasztottuk el gondosan csomagolt ebédjeinket. A várkastély megtekintésének különlegessége volta vár alatti cseppkőbarlang meglátogatása is, mely össze van kapcsolva egy 26 méter mély várkúttal. A nap utolsó programja a Malonyai Arborétumban meglátogatása volt, mely a Felvidék egyik leggazdagabb és legértékesebb idegen eredetű, főképpen örökzöld faállománnyal rendelkező arborétuma. Világviszonylatban is egyedi a park, mert ilyen gyűjtemény, hasonló klimatikus feltételekkel nem is létezik.
2022. május 12. A reggeli összekészülődés után, elmentünk a Kis-Kárpátok legszebb erődítményéhez, a Pálffy család ősi fészkéhez, Vöröskő várához, ahol középkori kiállítás részeként fegyvergyűjteményeket, bútorokat, és festmények tekintettünk meg. Majd innen tovább utaztunk a Csallóköz kezdetét is jelentő, Duna partján fekvő Pozsonyba, Magyarország egykori koronázó fővárosába, a reformkori országgyűlések színhelyére,. A városnéző séta során megtekintésre került a Rákóczi ház, mely a Rákócziak úri lakóháza volt, ahol a híres fejedelem II. Rákóczi Ferenc, minden alkalommal, ha Bécsbe ment, családját itt hagyta hátra. Ezt követően látogatást tettünk a koronázások színhelyén a Szent Márton dómban, melynek tornyát három mázsás aranyozott korona díszíti. Az Óvárosban tett séta közben megtekintettük a város nevezetességeit, köztük a Vár, az egykori országgyűlések háza, a prímási Palota, az Óváros-háza, az Új-híd és a Kék-templom épületeit.
2022. május 13-án, az utolsó nap, mielőtt hazafelé indultunk volna, az utazásunk gyöngyszeméhez, az UNESCO világörökség listán szereplő festői kisvárosba, Selmecbányára látogattunk el. Ez a város egykoron Európa ezüstbányászatának központja volt. Itt bepillantást nyertünk az egykori bányászok életébe a Szabadtéri Bányászati Múzeumban. Majd sétálhattunk a festői szépségű Óvárosban, ahol megcsodáltuk az óvár és a Szent Katalin-templom épületét.
Ezen gazdag élmények után hazaindultunk, gazdagodva magyar történelmi és kulturális érték megismerésével, erősítve magyarságtudatunkat.
Megvalósult Magyarország kormánya támogatásával.
Rácz Vera, osztályfőnök