Iskolánk első alkalommal vett részt az európai országok között megrendezett Codeweeken. Ez egy olyan kezdeményezés, melyen a kódolás, programozás népszerűsítése a cél. Mi is hozzájárultunk Magyarország 10. helyezéséhez 35 megrendezett eseménnyel. Az aulában kezdődött ez a két hét. Négyzetrácsos, képekkel dekorált táblát találtak tanulóink, melyen egy mozgatható papír katica volt, amit végig kellett vezetni a nyilaknak megfelelően és megállapítani, hogy hová jut a katica. Ezt a feladatot bárki kipróbálhatta, akinek kedve volt hozzá. A kihelyezett megoldással önellenőrzésre volt lehetőség. Nagyon sokan még most találkoztak először a kódolással. A balra, jobbra nyíl csak elfordulást jelentett, haladást nem, így nem sikerült mindenkinek elsőre megoldani a feladatot, de tanulóink nem adták fel könnyen. Hasonló feladatot lehetett megoldani online is, több kihívással.
https://view.genial.ly/6167209e27a5190de504deec/interactive-content-kodolvasas-codeweek?fbclid=IwAR2kPo5Jj3qKneX3xgUjTc2qqbeLuh5PguLRf9pu9_pnNvKTtbyk9-6uvbQ
Ezután következett sok offline és online esemény is. Volt kód alapján színezés, pixel art képekkel, kód alapján LEGO építés, mellyel más országok kódolóihoz csatlakoztunk. Titkosírás- kódfejtést is szerveztünk közmondásokkal. Ezeken az eseményeken több osztály is részt vett osztálytermében. Volt több udvari kódolós feladat is a felfestett négyzetrácsos pályán, amikor a tanulók kipróbálhatták, milyen robotnak lenni. A LEGO eszközöket nagyon szeretik a gyerekek, így több olyan eseményt is szerveztünk, melyen LEGO készlettel kódolhattak a tanulók. A LEGO robot, Milo nagy kedvenc volt. Megtanulták a gyerekek, hogyan lehet saját hangot adni a robotnak, hogyan lehet sebességet, színt és más adatokat beállítani. Közben észrevétlenül tanultunk is, hiszen a számegyenes megfelelő pontjánál kellett megállítani a robotot.
A felsős tanulóknak külön is szerveztünk programozást, nem csak Lego robottal, hanem micro:bitekkel is. Utóbbit a másodikos tanulók is kipróbálták az osztályteremben, interaktív táblán. A nagyobb tanulókkal több kihívást is teljesítettünk a code.org oldalon. Programoztunk táncolást, voltunk művészek és terveztünk robotokat is.
A táblajátékokat is bevetettük papíron és gyakorlatban is, az udvaron, hiszen azok is nagyon jól fejlesztik az algoritmikus gondolkodást. Malom és sakkpályán versenyezhettek egymással a gyerekek.
Codycolor bajnokságra is beneveztünk. Osztálytermekben voltak ezek az események, és volt egy nagy esemény is, amikor otthonról, családjaikkal együtt versenyezhettek egymással a tanulók. Ez egy játék volt, ahol robotokat kellett elhelyezni a pályán úgy, hogy pipos mezőnél jobbra, sárga mezőnél balra halad a robot és a cél, hogy úgy helyezzük el a robotunkat, hogy minél tovább maradjon a pályán.
https://codycolor.codemooc.net/#!/
Nagyon mozgalmas hetek voltak rengeteg élménnyel és kódolással. A Codeweek hetek véget értek, de a tanév folyamán lesz még lehetőség újabb kódolásokra, tavasszal pedig kezdődik a digitális témahét is.
Nagy örömmel írhatom, hogy megérkeztek iskolánkba a padlórobotok, méhecskék, egerek és botley robotok, melyet tanítási órákon és délután is használni tudunk majd alsó tagozatos tanulóinkkal. Köszönjük a beszerzést az iskola vezetésének!
Kapcsolódó kisfilm ide kattintva tekinthető meg.
Fodorné Varkoly Mária, tanító