A harmadik osztályban megvalósítandó projekt címe: A Bükk hegység növényvilága
Oktatási cél:
- A tanuló ismerjék meg a lakóhelyük és környékének természetes növényvilágát, a védett növényeket, gyógynövényeket
- Tudják megkülönböztetni az erdőben élő fákat
- Legyenek képesek a tanultak alkalmazására a gyakorlatban
- Ismerjék meg az erdő növényeivel foglalkozó emberek munkáját
Nevelési cél:
- Óvják, védjék a természet szépségeit, tisztaságát, értékeit
- Fedezzék fel Isten csodálatos világát
A projektnyitó megbeszélésen a gyerekek megismerkedtek a kutatandó témával, majd csoportokra oszlottak, a szerint, hogy milyen részterületekről gyűjtenek majd információkat, anyagokat a két hét alatt.
Már az első napon elmentünk a vár szomszédságában kialakított arborétum szerű kertbe és megfigyeltük az ott élő növényeket, fákat, virágokat. Nagyszerű volt látni, hogy a hétköznapokban máskor szinte észre sem vett „növénykék”, milyen hatással voltak a gyerekekre.
Virágokat ültettünk a 3.b osztályosokkal az iskolaudvarra. Szépen előkészítették a gyerekek a növények helyét, megkapálgatták, belocsolták és beültették az egynyári virágokat.
Kirándulást terveztünk Bükkszentkeresztre, Szabó Gyuri bácsi, a bükki füves ember gyógynövénykertjébe. Nagyszerű túrán vettünk részt, túravezető vezetésével. Sétáltunk a kertben, a gyerekek megismerhettek legalább 30 féle gyógynövényt, kóstolhattak, vásárolhattak gyógyteákat. Nagyon tartalmas, gyönyörű nap volt!
Könyvtári órán prezentációt nézhettünk meg és előadást hallgathattunk meg a Bükk hegység növényvilágáról. Könyvekben kerestek információkat, képeket, könyvajánlás alapján bővült ismeretük a témában.
Magyar órákon növényekről olvastunk verseket, ismeretközlő szövegeket, szövegértés feladatokat. Környezet órákon ismerkedtünk az erdő élővilágával, a kiskertek termesztett haszon- és dísznövényeivel. A füves területek egyszerű virágos növényeit megfogtuk, nézegettük, rajzoltuk, fogalmazásból pl. leírást írtunk a gyermekláncfűről. Rajz és technika órákon plakátokat, tablókat, rajzokat, festményeket készítettünk. A fotók, az otthon gyűjtött képek nagyszerűen színesítették a kiállítást a projektzárón. A gyerekek közül többen készítettek prezentációkat a szülők segítségével.
Gyógyteákat főztünk, kóstolót hirdettünk az alsósok körében. Nagyon jó volt látni, hogy a gyerekek szívesen itták a citromfű, menta, bodza, hárs, csipke teákat gyermekláncfű mézzel.
A kiállítást mindenki részvételével együtt alakítottuk ki az elkészített produktumokból. Szép füzetek, könyvek, faminták, rajzok, fotókból, képekből összeállított tablók képezték a tárgyak sorát.
A projekt ideje alatt minden gyermek aktívan dolgozott, a célok megvalósultak. Örömünkre szolgált, hogy a gyerekek élvezték, szerették a témát, jól érezték magukat a kirándulásokon, sétákon, szívesen munkálkodtak a témával kapcsolatban.
Produktumok a csatol galériában tekinthetők meg.
Nagyné Szűcs Zsuzsanna
Hozzászólások